Пътят София-Женева ми е до болка познат - минавал съм го с какви ли не автомобили - малки и по-големи, спортни и икономични, хечбеци, седани, комбита. Но не го бях минавал толкова комфортно и с толкова неочаквано нисък разход, както тази пролет - с най-новия и леко изненадващ вариант на най-големия автомобил в гамата на BMW - Х5, снабден с ... четирицилиндров дизелов двигател.
Имаше и малко мрънкане от моите спътници - тромав бил, не скачал по баварски. Да, ама с един резервоар от София до Любляна... пък нека да не скача като М5-ица...! За цялото пътуване до града край езерото с фонтана и известния автосалон и обратно, средното показание на разхода на гориво на икономичния баварски великан беше 8,1 на 100.
През 1999-а с модела Х5 баварците поставиха началото на нов автомобилен пазарен сегмент - този на автомобилите за активен отдих - Sports Activity Vehicle (SAV). От тогава досега своите собственици намериха над 1,3 милиона Х-петици. За разлика от Европа, където за топ-баварка се брои седма серия, у нас мнозина дават тази титла именно на X5. Затова не може да не си зададем въпроса - ще запази ли това си положение колата и в третото си вече поколение?
Голяма кола - висок обществен статут - това за съжаление е формулата на приоритета в "свободния" живот, не само у нас. Едрите кросовъри са неотменима част от градския пейзаж и новият X5 с височината си от 176 см, едва ли ще се загуби на улицата, а популярността му едва ли ще спадне, напротив - новото поколение има всички шансове да затъмни славата на предшественика си.
Новият Х5 на пръв поглед и малко парадоксално изглежда по-компактен от предшественика си. Но това си е чиста оптична измама. Колата е с 29 мм по-дълга и с 14 мм по-широка. Запазено е обаче междуосието - 2993 мм. Благодарение на новите форми и дизайн-елементи, заимствани от тройката и X3, колата изглежда "поотслабнала". Особенно отпред, където много широката радиаторна решетка опира във фаровете според новата баварска дизайн-концепция.
Отзад нещата не изглеждат толкова масивни, както преди, отстрани на задното стъкло са се появили вертикалните ивици на системата Air Blade, подобряващи обтекаемоста. Заедно с новите уникални аеродинамични решения, като въздушните жалузи и вертикалните прорези в предната броня, които формират плоска струя, намаляваща завихрянето около колелата, и Air Breathe - хрилете в калниците, Х5 е вече лидер в класа си по аеродинамика с показател Сх = 0,31.
BMW X5 винаги се е отличавал от конкуренцията с "драйвърския" си характер. По-рано комфортът беше по-малък, но управляемостта си беше на ниво. Сега баварците предлагат и комфорт, и "драйвърски" настройки. При минимална промяна на окачването. Колата много по-спокойно реагира на пътните неравности, в пътното поведение е станала по-сдържана. Но си остава истинско BMW Х5 с охотното влизане в завоите, а при нужда и със сериозно озъбване на пътя. Според баварците подобрената управляемост се дължи и на олекналата с 90 кг маса на колата.
BMW Х5 е запазил характерната си багажна врата, състояща се от две хоризонтални половинки, но за пръв път в историята на модела, горната е с електропривод. Обемът на багажника е увеличен с 30 л до 650 л, а срещу доплащане се предлага и трети ред седалки. Баварците предлагат три нива на изпълнение - Design Pure Experience, Design Pure Excellence и М Sport.
Малко изолирано над централната конзола се извисява 10,2-инчовия монитор на системата iDrive. В оф-роуд условия на него излиза графика на ралотата на пълното задвижване. Конзолата не е толкова завита към водача, а двамата пътника отпред седят и малко по-високо. Салонът определено е с крачка напред по отношение на материалите, на висота е и анимацията на мониторите. Приборното табло е спуснато малко по-надолу, но това не пречи добре да се виждат показанията.
BMW xDrive25d се задвижва от нетипичния за толкова голям автомобил TwinPower Turbo 4-ЦИЛИНДРОВ дизелов двигател, който развива максимална мощност от 160 кВт (218 к.с.) и има максимален въртящ момент от 450 Нм, който е на разположение още при 1500/мин. BMW xDrive25d се ускорява от 0 до 100 км/ч за 8,2 секунди, максималната му скорост е 220 км/ч. Освен това той е чист и икономичен, със среден разход на 100 километра от само 5,9 литра дизелово гориво при емисии на СО2 от 155 г/км /заводски данни/. Кутията е 8-степенна автоматична, а Х5 струва малко над 100 000 лева.
Характерът на работа на трансмисията се задава от избрания режим на движение. В Eco Pro автоматикът включва неутрално положение, когато се отпуска газта при движение на право без спирачка. За икономия на гориво електрониката изключва временно климатика и подгряването на седалките. В режима Sport+, системата има по-оголени "нерви" на газта и пренастройва към по-голяма твърдост окачването и волана.
Но все пак не бива да се забравя, че големият баварски SUV във варианта му с новия четирицилиндров дизел, не е пистова машина, а автомобил за дълго и спокойно, пълно с удоволствие пътуване на дълги разстояния. Нещо което беше с пълна сила оценено от жена ми, на която и става лошо още на първия-втори километър по околовръстното с някой друг автомобил, през 800-е километра от София до Загреб.