Томас Бюркъл е щастлив, че може да промени имиджа на компанията
Европейският дизайнерски център на Hyundai е ръководен от Томас Бюркъл. Германецът реши да зареже работата си в BMW и да се опита да създаде нов имидж на корейската компания. Подобна формула проработи в другия голям корейския производител Kia, където наеха Петер Шрайер от Audi. И той направи чудеса.
Самият Бюркъл твърди, че преминаването от голям концерн като BMW в Hyundai е предизвикателство, за което мечтае всеки дизайнер. Той го прави още през 2005 г., като започва от по-ниско ниво, но постепенно се издига до върха.
"Плени ме идеята да създам нов имидж на бранда, започвайки от нулата - разказва Бюркъл. - В BMW си бях много добре - отговарях за дизайна на 3-а и 6-а серия, но там нещата бяха ясни. Посоката бе предварително зададена и нямаше възможности за промяна. А Hyundai бе един чисто бял лист. Нямах право да пропусна подобен шанс".
Първата му работа е концептът Hyundai Genus (на снимките), който е представен пред света през 2006 г. "Този автомобил имаше 6-ъгълна решетка на радиатора. Аз дойдох от BMW, а преди това имах доста опит и в Mercedes-Benz. Затова и бях наясно и казах на хората в Hyundai - трябва ни корпоративна решетка на радиатора. Това бе прието и след това всички наши модели, започвайки от ix35 бяха с 6-ъгълна решетка. Това се превърна в европейската търговска марка на Hyundai. А стесняващите се линии и играта с тъмните и светли цветове станаха фирмен дизайн на компанията", спомня си Томас.
Шефът на европейския дизайнерски център разкрива и подробности за самото подразделение, което се базира в Германия. Под ръководството на Бюркъл са 50 човека, сред които има французи, англичани, испанци и дори един руснак. Именно тук се създават автомобилите, предназначени за клиентите в Европа. В момента 88 % от колите Hyundai, продавани на Стария континент, са произведени в него.
Премиум-моделите на Hyundai се създават в Корея, но с участието на европейското подразделение, тъй като следващото поколение на тези машини трябва да бъде добре прието във всички точки на планетата. Като цяло дизайнерските центрове са 6, като главното е в Корея, а следващите две по важност за в Европа и в САЩ. Другите 3 са в Индия, Китай и Япония.
Върху един и същ проект могат да работят няколко от студията, стига той да има глобално значение. Голямата цел на Hyundai обаче си остава пробив в премиум-сегмента, като компанията се опитва да се развива в посока на персонализация на автомобилите - нещо, с което се гордеят повечето луксозни марки.
"Ще дам един пример - в ix35 като опции се предлагат стъклен покрив, 3 варианта на обзавеждане на салона и огромен избор от джанти. По-рано Hyundai и Kia се произвеждаха в един и същ завод в Европа, което сериозно ни ограничаваше откъм избор на цветове и други елементи. Затова и решихме да разделим марките в различни предприятия. Като цяло персонализацията е много важна за нас и ние ще продължим да работим в това направление", разказва бившият дизайнер на BMW.
Бюркъл допълва, че не гледа на колегата си Петер Шрайер като на конкурент. Двамата са работили по едно и също време в Германия. "Той отговаря за дизайна на Kia, а аз на Hyundai и мога да кажа откровено, че дизайнерските студия на двете марки се развиват напълно самостоятелно", каза Бюркъл.
Корейският производител върви уверено нагоре през последните 5 години и не мисли да се задоволи с постигнатото. До първите 8 месеца от годината продажбите на Hyundai в ЕС са нараснали с 10 %, въпреки че автопазарът е паднал със 7.1 %.
"Репутацията на Hyundai се подобрява и продължава да расте. В миналото автомобилите ни бяха невзрачни, прости и евтини. Сега те са силно желани и това е благодарение на усилията на всички в компанията. Всъщност именно отборното мислене е в основата на корейската култура и това с пълна сила важи и за Hyundai", разказва Бюркъл.