Трицилиндров агрегат в BMW Efficient Dynamics
Публикувано от auto-press.net на 14 септември 2012 | Преглеждания: 1225

Трицилиндров агрегат в BMW Efficient Dynamics

BMW Group представя нови технологии в програмата BMW Efficient Dynamics

По-ниски емисии, повече радост от шофирането: BMW Group прилага този принцип в практиката, както нито един друг производител на автомобили. Лидерската позиция на компанията е резултат на цялостна, последователна стратегия BMW EfficientDynamics, която компанията прилага от 2007 г. Тя включва многобройни иновации, насочени към постоянно понижаване на разхода на гориво и вредни емисии при повишаване на мощността и динамиката и се разпростира върху всички аспекти при разработката на автомобилите. Наред с това BMW Group продължава усилено да работи за електрифициране на задвижването на автомобили, които да отговарят на изискванията за мобилност от бъдещето. В преследването на основната цел - последователно понижаване на разхода на гориво на всички автомобили на BMW Group, в средносрочен план, двигателят с вътрешно горене си остава базова технология и стандартно задвижване за бъдещите масови модели.

По тази причина BMW Group разширява функциите и технологиите, в рамките на BMW Efficient Dynamics и разработва изцяло ново семейство двигатели. При тях още по-ефективно се ползва съществуващата високотехнологична концепция на технологията TwinPower Turbo, като същевременно се осигурява недостижима досега съвместимост на новите мотори. Най-новият представител на новото поколение двигатели е изключително модерният 1,5-литров BMW TwinPower Turbo двигател, който ще бъде въведен от следващата година.

Технологията BMW TwinPower Turbo и днес се използва при бензиновите и дизеловите двигатели с различна мощност и работен обем. Агрегатите оборудвани с нея се радват на най-високо признание както от клиентите, така и от специалистите. Това се доказва от множеството отличия и награди. Най-актуалните примери са четирицилиндровият бензинов двигател с работен обем 1,6 и 2,0 литра, както и върховият агрегат при шестцилиндровите дизелови двигатели, 3-литровият дизел с три турбокомпресора.

Технологията BMW TwinPower Turbo съчетава променливо управление на натоварването, директно впръскване и свръхпълнене с турбокомпресор, в специфична комбинация за всеки двигател. Благодарение на това в еднаква степен се повишават както ефективността, така и динамиката.

Най- същественият признак при бензиновите двигатели е променливото управление на клапаните VALVETRONIC. То е сравнимо с високоефективна система за регулиране и работи без почти никакви загуби, като в същото време управлява едновременно всички цилиндри и по този начин осигурява ниски стойности на разхода на гориво и вредните емисии. Освен преимуществата по отношение на коефициента на полезно действие тази системи подобрява и реакциите на двигателя.

С въвеждането на новото семейство двигатели Efficient Dynamics технологията TwinPower Turbo ще се превърне в общ признак на всички бензинови и дизелови двигатели на марката. Високата съвместимост, тоест големия брой идентични компоненти при цялото семейство двигатели, позволява насочено към бъдещето развитие на всички агрегати. Освен това BMW Group създава и предпоставки за създаването на още повече варианти на каросериите в бъдеще. Защото с новите концепции на двигателите могат да бъдат реализирани съществени икономии при разработката, интеграцията и производството при същевременно повишаване на качеството.

База за новото семейство двигатели са оптимизираните цилиндрови модули с единичен работен обем от около 500 куб. см., които са оптимални за употреба в леките автомобила като термодинамичен коефициент на полезно действие, спокоен ход и пъргавина. С новите три-, четири- и шестцилиндрови двигатели BMW Group покрива диапазона от работен обем от 1,5 до 3 литра, което означава много обширна гама от модели.

Новото семейство двигатели ще отпразнува премиерата си с трицилиндров турбодвигател с работен обем 1,5 литра. Компактният редови двигател има същите гени като шестцилиндровия и впечатлява със забележително спокойния си ход. По този начин BMW Group по уникален начин оформя долния край на палитрата си от двигатели. Новото семейство се отличава с висока степен на съвместимост между бензиновите и дизеловите агрегати. Като цяло делът на идентичните детайли при един и същ принцип на работа достига до 60%, а еднаквите компоненти при бензиновите и дизеловите мотори са около 40%. И тъй като бензиновите и дизеловите двигатели за пръв път ще могат да се сглобяват на една и съща поточна линия, управлението на производството може да е много по-гъвкаво.

Освен към оптимизирането на отделни компоненти BMW Group търси и други възможности за понижаване на разхода на гориво и емисиите и повишаване на динамиката. Пример за това е функцията за предвиждане на особеностите на маршрута т.нар. Predictive driving. Също като опитен водач, който се движи по всекидневния си маршрут, техниката също може да оптимизира функциите и стратегията на работа на автомобила, когато предварително знае какво следва по пътя. Нужната за това информация се подава от електронните системи на борда с множество сензори, а вече и от навигационната система.

По този начин е възможно още по-добро оползотворяване на функциите, включени в Efficient Dynamics. Примери за подобни технологии с голяма полезност за водача са предвиждащото управление на задвижването и функцията „безмоторно движение” с предвиждащ асистент.

С новото предвиждащо управление на задвижването се позволява автоматичната трансмисия също да предвижда ситуацията. За тази цел електрониката ползва данни за маршрута от навигационната система и по този начин оптимизира управлението на трансмисията за предстоящите ситуации на пътя. Когато трансмисията „разпознае” завой, тя автоматично включва подходящата предавка. Така автомобилът може да премине през завоя с по-малко натоварване и по-лесно да ускори след него.

Новото предвиждащо управление на задвижването позволява и подчертано икономичен стил на шофиране в режим ECO PRO. При ситуации, в които се налага намаляване на скоростта, предвиждащият асистент своевременно подава на водача сигнал за това, за да може да се избегнат неефективните натискания на спирачката и да се намали разхода на гориво. Други мерки за повишаване на ефективността са „безмоторното движение”, тоест отделянето на двигателя от задвижването, както и функцията ECO PRO Route, която препоръчва на водача най- икономичния маршрут до целта.

Потенциал за допълнително повишаване на ефективността BMW Group вижда и в концепцията за цялостно управление на енергията. В тази посока инженерите на компанията работят по множество отделни технически решения, които понижават разхода на гориво. Всеки киловат (енергия, съхранена в акумулатора), който бъде спестен при задвижването на спомагателните агрегати, при електрическите автомобили (BEV) или при Plug-in хибридните модели може да се предостави на електромотора за задвижване на автомобила. Някои техники за намаляване на разхода на енергия са приложими и при автомобилите с конвенционален двигател с вътрешно горене.

Особено предизвикателство при BEV и PHEV е ефективното осигуряване на необходимата топлинна мощност за затопляне на интериора на автомобила. Ако за тази цел се ползва само енергия от акумулатора, то този разход би довел до силно намаляване на пробега. С помощта на топлинна помпа при тези автомобили е възможно, в зависимост от ситуацията, да бъде спестена до над 50 % от енергията за затопляне на интериора. При температура на околната среда от 0 градуса Целзий увеличението на пробега може да достигне до 30 %.

Днес конвенционалните системи за отопление и климатични инсталации затоплят въздуха в интериора на автомобила, който след това отдава топлината си на водача и пътниците. От друга страна, при инфрачервените отоплителни повърхности енергията се превръща в инфрачервено излъчване, което директно затопля телата на пътниците. Отоплителният ефект е налице само минута след включването им. Освен това отоплителният ефект на инфрачервените отоплителни повърхности не е свързан с течение на въздуха и е абсолютно безшумен. В областта на автомобилните отоплителни системи инфрачервените отоплителни повърхности са ново решение, което освен ниската консумация на енергия осигурява и чувствително повишаване на комфорта. Специално при използването им в чисто електрически автомобили (BEV) инфрачервените отоплителни повърхности могат да осигурят голямо повишаване на ефективността, тъй като електрическата енергия се използва директно за затопляне на пътниците.

Освен за затопляне на пътниците инфрачервените отоплителни повърхности могат да се използват и като допълнителна опция за създаване на особен климатичен уют. Възможно е отделно управление по подобие на подгряването на седалките, за да могат пътниците индивидуално да настройват своя комфорт. Тъй като всеки пътник ще разполага със собствено отопление, е възможно и селективно подгряване само на заетите от пътници места в автомобила, с което да се постигне още по-голямо намаление на разхода на енергия.

Друг аспект в борбата за спестяване на енергия е управлението на въздушните клапи и оптимизирана работна температура на двигателя с вътрешно горене.

Управлението на въздушните клапи е въведено серийно при някои модели още през 2003 година в рамките на технологиите Efficient Dynamics. Системата, разположена между радиаторната решетка и радиатора, работи с подвижни ламели, които могат да бъдат затворени и по този начин да се постигне подобряване на аеродинамиката.

При второто поколение на тази технология са възможни различни позиции на клапите, с което се постига гъвкаво, в зависимост от ситуацията, управление на въздушния поток. Като правило горните въздушни клапи са затворени, с което се постига най-голямо подобряване на въздушното съпротивление. Като цяло управлението на въздушните клапи подобрява стойността на аеродинамичното с съпротивление c 0,015.

В комбинация с навигационната система предвиждащото топлинно управление подпомага температурния баланс на двигателя чрез предсказващо кондициониране на температурата на охладителната течност. По този начин се постига оптимизиране на разгръщането на мощността на двигателя при още по-висока стабилност на температурния му режим.

Източник: auto-press.net
Последни теми
Facebook